Porady

Jak samodzielnie zrobić przegląd szafy?Zmiana pory roku mobilizuje do porządków w szafie. Podpowiem Ci jak samodzielnie wykonać przegląd szafy byś była z niego w 100% zadowolona.

Przegląd szafy to więcej niż porządek w szafie i ułożenie ubrań. To sprawdzenie stanu Twojej garderoby, usunięcie z niej elementów zniszczonych, niepasujących do Twojej sylwetki, urody i stylu ubierania. Przegląd szafy najlepiej robić co pół roku - przed sezonem wiosenno-letnim i jesienno-zimowym. Dzięki temu sprawdzisz czego brakuje w Twojej szafie na nadchodzący sezon.

Nie pozwól, żeby ktoś przeszkadzał Ci podczas przeglądu szafy. Postaraj się wykonać go jednego dnia, by nie odkładać dokończenia w nieskończoność. W zależności od pojemności Twojej szafy będziesz potrzebowała od 2 do nawet 8 godzin. Zacznij odpowiednio wcześnie tym bardziej, że przegląd szafy najlepiej wykonywać w świetle dziennym. Po pierwsze dlatego, że dostrzeżesz wszystkie zniszczenia na ubraniach, a po drugie dlatego, że w świetle dziennym jesteś w stanie najlepiej określić czy dany odcień pasuje do Twojej urody. Przydadzą Ci się też worki foliowe. Najlepiej w trzech kolorach. Zadbaj o miłą atmosferę. Włącz muzykę, przygotuj ulubioną kawę lub herbatę.

W trakcie przeglądu szafy możesz natrafić na kilka problematycznych grup ubrań.
Pierwsza to sentymenty - ubrania, z którymi wiążą się miłe wspomnienia. Sukienka z pierwszej randki z mężem, suknia ślubna, sukienka ze studniówki. Jeżeli w nich nie chodzisz i w dalszym ciągu nie chcesz się ich pozbyć spakuj jest do pudełka z pamiątkowymi ubraniami. Schowaj je w głąb szafy i wracaj do niego gdy będziesz chciała powspominać miłe chwile.

Druga grupa ubrań to okazje - było tanie, było drogie, kupiłam za połowę ceny. Jeżeli w tym nie chodzisz, to bez względu na wartość pozbądź się tych ubrań.

Trzecia grupa to ubrania do chodzenia po domu. Pozbądź się wszystkich zniszczonych ubrań. Zostaw tylko te, które są wygodne, dobrej jakości i w których podobasz się sobie. Postaraj się również w domu być atrakcyjna dla swojego partnera.

Czwarta grupa ubrań czeka na schudnięcie. Jeżeli wśród nich nie ma prawdziwych perełek to pozbądź się tych ubrań. Zapewniam Cię, że gdy osiągniesz swój cel będziesz chciała się wynagrodzić i kupić sobie nowe ubrania, w których świetnie wyglądasz.

Piąta grupa to nieaktualny styl. Twoja szafa powinna odzwierciedlać Twój styl, dress code noszony w pracy i sposób spędzania czasu wolnego. Styl i potrzeby się zmieniają. Garderoba powinna dostosowywać się do tych zmian.

Przegląd szafy zacznij od wyjęcia wszystkich ubrań np. na łóżko. Porządnie sprzątnij wnętrze szafy i zabierz się za segregowanie.

Proponuję posegregować ubrania na cztery grupy:
1. Pierwsza to ubrania, które zostają w szafie. Pasują do Twojego typu urody, sylwetki, są w odpowiednim rozmiarze, świetnie się w nich czujesz i wyglądasz. Od razu powieść je w szafie lub ułóż na półce zgodnie z kategorią. Staraj się, aby wszystkie wieszaki były takie same lub różniły się w zależności od rodzaju ubrań jakie na nich wiszą. Na wieszaku powinna wisieć tylko jedna rzecz, dzięki temu ubrania będą dużo lepiej widoczne. Pamiętaj, że druciane wieszaki z pralni nie nadają się do przechowywania ubrań. Mogą stracić fason, wyciągnąć się. Marynarki warto wieszać na wieszakach rozszerzanych na końcach, dzięki czemu konstrukcja nie będzie traciła kształtu. Do bluzek i sukienek ze śliskimi ramiączkami dobrze sprawdzają się wieszaki welurowe lub zakończone antypoślizgową gumą.

2. Druga to ubrania, które wylądują w koszu. Są zniszczone, poplamione, wypłowiałe, porwane. Jednym słowem nie nadają się już do noszenia.

3. Trzecia grupa to ubrania do sprzedania lub oddania. Są w dobrym stanie, ale nie pasują do Twojej sylwetki, urody, źle się w nich czujesz, ich fason się zdezaktualizował. Włóż je do worka w innym kolorze niż te do wyrzucenia.

4. Czwarta grupa to ubrania do poprawek krawieckich - dopasowania w talii, skrócenia. Te ubrania zanieś jak najszybciej do krawcowej, żebyś mogła z nich korzystać.

Robiąc przegląd szafy nie zapomnij o bieliźnie. W tym przypadku kieruję się prostą zasadą. Jeżeli byłoby mi wstyd, gdyby ktoś zobaczył mnie w danej bieliźnie to wyrzucam ją.

Następnie przejrzyj wszystkie swoje okrycia wierzchnie i dodatki - buty, torebki, paski, apaszki, szaliki, czapki, biżuterię. Jeżeli coś jest zniszczone to koniecznie pozbądź się tego.

Kiedy skończysz segregowanie ubrań, z tych które pozostały w Twojej szafie stwórz stylizacje. Staraj się budować zestawy inne niż zawsze. Baw się ubraniami, odkryj swoją szafę na nowo. Rób zdjęcia zestawów. W ten sposób stworzysz ściągę na wypadek gdybyś nie miała pomysłu co na siebie włożyć lub będziesz w niedoczasie. To też dobry sposób, żeby przekonać się jakie elementy garderoby warto dokupić na najbliższy sezon.

Mam nadzieję, że teraz bez problemu poradzisz sobie z samodzielnym przeglądem szafy i odkryjesz swoje ubrania na nowo. Gdybyś jednak potrzebowała mojego wsparcia, zapraszam do kontaktu.

2020-05-04